14 Kasım 2009

Glutensiz Lezzetler

Bana mail ile ulaşan sevgili Esra Hanım, Çölyak Hastaları için çok önemli olan glutensiz yemek tariflerinin yer aldığı bir internet sitesi olduğunu belirtti ve sitesinin linkini bloğumda paylaşmamı istedi.

Bu hastalıktan muzdarip olan ailelere yardımcı olacağı düşüncesi ile kendisinin gönderdiği maili ve site adresini aşağıya kopyalıyor, tüm çölyak hastalığı olanlara kolaylıklar diliyorum...

Merhaba,
Öncelikle sizi tebrik ederim. Web siteniz çok güzel Özenle ve emek vererek hazırlamışsınız.
Ben 3 yaşında çölyaklı (gluten toleranssızlığı) bir çocuğun annesiyim. Dolayısı ile gluten içermeyen (buğday, arpa, çavdar ve yulaf unu veya ürünleri içermeyen) bir diyet uygulamak zorundayız. Diyeti yaklaşık 2 yıldır uyguluyoruz. Yemek yapmayı hep sevmişimdir ama glutensiz yemekler yaratmanın pek de sandığım kadar kolay olmadığını ilk glutensiz denemelerimde anladım. Sonra çok okudum, araştırdım, kurslara gittim ve birçok çölyaklı anne ile konuştum. Yurt dışında yaşadığımızdan kaynak ve yardım sıkıntısı pek çekmedim açıkçası.
Türkiye’ye tatile geldiğimizde sorunlar yaşamaya başladık. Bu konuyu bilen kişi sayısı son zamanlarda artmış olmasına rağmen o kadar az ki. Dolayısı ile kaynak yok, bilgi çok az. Glutensiz yemek tarifleri yok denecek kadar az. O zaman ben de bir web sitesi oluşturup bildiklerimi ve deneyimlerimi diğer çölyaklı ailelere aktarmak istedim. Bu konuda profesyonel değilim ama elimden geldiğince buradaki imkanlarımı kullanarak bu konuda mücadele eden kişilere yardım etmek istiyorum.
Web sitem; www.glutensizlezzetler.page.tl
Sizden ricam sitenizde bu imkanı duyurmanız. Ne kadar çok çölyaklı kişiye ulaşabilir ve biraz olsun faydamız dokunabilirse ne mutlu bize.
Simdiden herşey için çok teşekkür ederim.
Sevgilerimle,
Esra Turkmen
Glutensiz Lezzetler

2 yorum:

Tijen dedi ki...

Aslında çölyak hastalığı çok yaygın Ebru ama bizde glütensiz yiyecekler (ekmek, makarna, un) daha yeni yeni çıkıyor piyasaya. Dün bir markette karabuğday unu gördüm. O da glütensiz bir tahıl mesela. Çok sevindim. Dilerim tüm çölyak hastaları için faydalı olur bu ürünler. (Turşu bilgisi için de teşekkürler!)

Mutfakname-Zuhal dedi ki...

:S annemde çölyak hastası benım.
malesef oda cok sorun yaşıyor. ara sıra kendıside değişik tarıfler denıyor. site cok faydalı
çok teşşkkurler ebru ablacıgım bzımle paylaştıgın ıcın.
opuyorum oğluşunla senii

14 Mart Pi Günü, Pi Kurabiyeleri

Geçen yıl bugün sevgili Ferhancığımın öğrencileri için yaptığımız pi kurabiyeleri... Pi Gününüz kutlu olsun!