1 Temmuz 2009

"İşte Benim Öyküm'" Yarışmasında Kazananlar Belli OlduBugün sizlerle, ömrüm boyunca unutmayacağım bir mutluluğu paylaşmak istedim.

8.3.2007 tarihinde Blogcu'daki adresimi aldığımda, bloğuma ne yazacağım, neleri paylaşabileceğim konusunda pek bir fikrim yoktu. İlk amacım katıldığım kurslarda öğrendiklerimi, kursa gitme imkanı olmayan arkadaşlarla paylaşmaktı. İlk kayıtlardan sonra hiç beklemediğim sayıda mesajlar aldım. Bu da beni heveslendirdi. Daha çok şey denedim, paylaştım. Sonra da günlük hayatımda arkadaşlarımla paylaştığım şeyleri, yardım kampanyalarını bloğuma taşıdım.

Bu arada Matrakiye Esra'cığım ile tanıştım. Onun çalıştığı okul için yaptıklarından çok etkilendim. Hikaye kitaplarına ihtiyaçları olduğunu yazıyordu bloğunda. Elimdekileri gönderdim ama çok çok azdı. Ne yapabilirim diye düşünürken 2000 yılından beri üyesi olduğum, kayınvalidemin de bünyesinde çalıştığı Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği aklıma geldi. Hemen Nuran Hanım ile konuştum ve TNT ile ortak yürüttükleri kitap kampanyası için Zeytinburnu Şube Başkanı Sema Murat Hanım'a yönlendirdi beni. Esra'ya kampanyayı aktardım. O gerekli işlemleri yaptı ve geçtiğimiz yılbaşında bir tır dolusu kitapları oldu.

Bu kampanyanın devamında, öğrencilerin, okuduğu kitaplardan etkilenerek yazacakları öyküleri ile katılabilecekleri bir yarışma düzenlendi. Yarışmada Esra'cığımın öğrencilerinden Eda Kul “Yaman Kahramanlık Peşinde” hikayesi ile ikinci oldu ve liseyi bitirene kadar eğitim bursu kazandı. Esra'cığımı da, sevgili Eda'yı da gönülden tebrik ediyorum. Bu başarıya, çok ufak da olsa sebep olanlardan biri olmanın onurunu tarif etmem zor.

Bunları uzun uzun neden mi yazıyorum! İmkanlarınız sınırlı olsa bile, ufacık bir çaba ile kimlerin hayatlarında nasıl değişiklikler yapabileceğinize örnek olsun diye...Aşağıda da konu ile ilgili haber var...

http://www.haberler.com/iste-benim-oykum-yarismasinda-kazananlar-haberi/
"İşte Benim Öyküm'" Yarışmasında Kazananlar Belli Oldu

Tnt Ekspres'in Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Zeytinburnu Şubesi ile Birlikte Bu Sene 10.kez Düzenlediği "Tnt Ekspres Bilgi ve Kültür Taşıyor" Kitap Toplama Kampanyası Tüm Hızıyla Devam Ederken, Bu Yıl Üçüncüsü Düzenlenen "İşte Benim Öyküm" İsimli Öykü Yarışmasında Kazanan Öğrenciler Belli Oldu.

Aracınıza özel aksesuarlar için tıklayın!
Finalistler 29 Haziran 2009 Pazartesi günü İstanbul’da gerçekleşen törenle ödüllerini aldılar. Ödül törenine Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Başkanı Prof.Dr Aysel Çelikel ve TNT Ekspres Türkiye Genel Müdürü Turgut Yıldız katıldı.

“İşte Benim Öyküm” öykü yarışması, “TNT Ekspres Bilgi ve Kültür Taşıyor” kitap toplama kampanyasının devamında, çocukları kendilerine ulaştırılan kitapları okumaya teşvik etmek amacıyla 3 senedir gerçekleştiriliyor. Jüri üyeliğini TNT Ekspres Türkiye Genel Müdürü Turgut Yıldız, ÇYDD Zeytinburnu Şubesi Müdürü Sema Murat, Gazeteci Nora Romi, Psikolog İrem Akduman ve Çocuk Kitapları Yazarı Gülsevin Kıral’ın yaptığı yarışmanın şartı ise; 7-10 ve 11-14 yaş grupları arasındaki ilköğretim öğrencilerinin kendilerine ulaştırılan bir kitaptan esinlenerek kendi öykülerini yazmaları.

130’a yakın öykünün katıldığı yarışmada 7-10 yaş grubunda, Kars Fevzi Çakmak İlköğretim Okulu’ndan Elif Uluer “Buğday Tarlası” hikayesi ile birinci, Ş.Urfa Çağdaş Yaşam Hasan Orhan İlköğretim Okulu’ndan Evindar Çakar “Huysuz Kaplumbağa” ile ikinci ve yine Kars Fevzi Çakmak İlköğretim Okulu’ndan İlayda Çona “Ormandaki Meşe Ağacı” hikayesi ile üçüncü oldu.

11-14 yaş grubunda ise, Batman Gökçepınar İlköğretim Okulu’ndan Şükran Özcan “Hayallerinin Peşinde Olan Feride” hikayesi ile birinci, Siirt Konakpınar 23 Nisan İlköğretim Okulu’ndan Eda Kul “Yaman Kahramanlık Peşinde” hikayesi ile ikinci olurken yine Batman Gökçepınar İlköğretim Okulu’ndan Gülistan Yıldırım “Küçük Köyden Doğan Güneş” hikayesi ile üçüncü oldu.

Jüri özel ödüllerini ise “Doğa Sevgisi” hikayesi ile Sivas Kurultay İlköğretim Okulu’ndan Zeynep Sert ve “Söğüt Ağacı ile Elma Ağacı” hikayesi ile İbrahim Güler kazandı.

TNT Ekspres Türkiye tarafından ödüllendirilen tüm öğrencilere lise bitimine kadar eğitim bursu, birinci olan öğrencilerin okullarına da bilgisayar verildi. Ödül töreni için öğretmenleriyle birlikte İstanbul’a gelen öğrenciler, özel olarak hazırlanan İstanbul gezisinde de gönüllerince eğlendiler.

4 yorum:

tatesal dedi ki...

Ne kadar güzel ve anlamlı işler yapıyorsunuz...Tebrik ediyorum sizi...Sevgiler

Eylem dedi ki...

ebru böyle güzel bir olaya vesile olmak kadar güzel birşey yoktur herhalde.senin ve diger emegi geçenlerin sayesinde bir çocuk daha mutlu bir gelecege dogru ilerleyecek.artık yastıga başını koydugunda biraz daha huzurlu olacaksın.imrendim sana.

Adsız dedi ki...

merhaba Ebru..

Sen bana bu konu hakkında bilgi vermeseydin,Eda şu anki duurmda olmayacaktı. emeğini asla unutamam. birlik olduk ve başardık. gerçekten insan çabalayınca herşeyin üstesindne gelirmiş ama birlikte olmak gerek. Çok sağol canım...
ESra AKHİSAR(matrakiye)

ayliz dedi ki...

ne kadar güzel şeyler buunlar tebrikler tebrikler

14 Mart Pi Günü, Pi Kurabiyeleri

Geçen yıl bugün sevgili Ferhancığımın öğrencileri için yaptığımız pi kurabiyeleri... Pi Gününüz kutlu olsun!