12 Eylül 2009

Kışlık DomatesDomatesin zamanı geçmek üzere arkadaşlar.

Biraz geç kalmış olmakla birlikte, hala pazarlarda ucuz ve doğal yollarla yetişmiş domates bulmak mümkün.

Kışın aldığımız domatesleri yemeklerimize eklediğimizde ne tad veriyor, ne de renk. O yüzden derin dondurucunuz varsa, pratik bir şekilde hazırlayabileceğiniz kışlık domateslerinizi acilen alın ve dondurun derim.

Ziraat mühendisi olan kayınvalidem Nuran Hanım'ın tavsiyesiyle, fotoğrafta da gördüğünüz uzun domatesleri tercih ettim dondurmak için. Renk ve tat konusunda en ideali onlar...

Yapılışı:
-Aldığınız domatesleri iyice yıkayın. Genişçe bir kaba alıp, üzerlerini geçecek kadar kaynar su dökün, bekletin. Domatesleriniz olgun ise kabukları zar gibi kolayca soyulacaktır. Domatesinizin cinsine göre soymanız gerekebilir. Bunun için de "Bir Milyoncu" diye tabir edilen çin malı dükkanlarında bulabileceğiniz fotoğraftaki bıçaklardan almanızı kesinlikle tavsiye ederim. Uzun süre kullandığınızda elinizi biraz acıtıyorlar ama onlardan keskin bir bıçağa rastlamadım şimdiye kadar. :)-Daha sonra domateslerinizi rondodan geçirin.
-Plastik kaselere, her yemekte kullandığınız ortalama domates miktarı kadar, paylaştırın.-Buzlukta bu şekilde dondurun. Donduktan sonra kaselerden çıkarıp buzdolabı poşetine koyup, ağzını iyice kapatarak, kullanıncaya kadar derin dondurucuda saklayın.-Yemek yapmak için kullanırken de; soğanı yağla birlikte kavurduktan sonra donuk domatesinizi tencerenize koyun. Karıştırarak erimesini sağlayın. Ve domatesler iyice piştiklerinde dilediğiniz sebzeleri veya çorba yapıyorsanız suyu ekleyin. Donuk domatesleri kullanmak için çözdürmenize gerek yoktur. Sadece soğuk olduklarından yemeğinizi pişirme süreniz biraz uzar. (Kayınvalidem donmuş domatesler daha kolay çözülsünler diye minik buzluk kalıplarında donduruyor. Benim domateslerim fazla olduğundan kolayına kaçtım.)

Kolay gelsin...

Hiç yorum yok:

14 Mart Pi Günü, Pi Kurabiyeleri

Geçen yıl bugün sevgili Ferhancığımın öğrencileri için yaptığımız pi kurabiyeleri... Pi Gününüz kutlu olsun!